вторник, 27 декември 2011 г.

Как се постига победа в кеча

Туш 

За да победи с туш, борецът трябва да прилепи и двете рамена на противника към тепиха, докато реферът удари три пъти с длан по тепиха. Това е най-обичайната форма на победа. Непозволени методи за туширане са използването на въжета за придърпване и прикачване към трикото на опонента, които е обичайно за нечестните борци (наричани "heel" - пета). Такива тушове рядко, дори никога, не се забелязват от реферите.

Отказване 

За да спечели чрез отказване, бореца трябва да накара противника си да се предаде, обикновено, но не винаги, като му приложи захват за отказване (ключ на крака, ключ на ръката и др).
Загубата на съзнание, в захват за отказване, означава загуба чрез нокаут.
Също, борецът може да заяви отказване, като потупа със свободната си ръка по тепиха или по противника си. В миналот това е било често използван елемент в кеча, но след въвеждането на предварително написаните сценарии се среща рядко.

Отброяване 

Отброяването се прилага, когато бореца е извън ринга толкова дълго време, че реферът да отброи до 10 или 20. Броенето се прекъсва или рестартира, ако бореца от ринга излезе навън.
Ако и двамата борци са извън ринга, броенето се отнася за двамата. Ако единия влезе обратно в ринга, докато другия е навън, броенето продължава за този отвън. За да се спечели повече време извън ринга, честа тактика е единия борец да влезе в ринга и да излезе, за да рестартира броенето и за двамата. Това е познато като двойно отброяване (double countout).
Ако и двамата борци лежат на тепиха, реферът може да започне броене до десет. Ако някой от борците се изправи на колената си, броенето спира. Ако нито един не успее да се изправи на колена или на крака, мачът се счита за равен, което е известно още и като двоен нокаут.
Правилото за отброяване означава, че борецът не може да спечели мач, докато някоя част от тялото на противника е извън ринга. Това позволява на борците да се измъкват от тушове и от захвати за отказване, ако се хванат за едно от въжетата на ринга, като по този начин принуждават рефера да прекъсне захвата или да спре броенето за туш.
При определени ситуации реферът не започва броене, въпреки че борците са извън ринга. Това става след мощно хвърляне над въжетата, при което и двамата борци са на земята. В сценичния бой, това дава възможност срещата да продължи, тъй като нито един от двамата не е в състояние да се възползва от евентуалното отброяване. В действителност, това служи за засилване на драматизма на мача и позволява на борците да се възстановят от каскадата в някаква степен.

Дисквалификация 

Дисквалификация се отсъжда при следните случаи:
  • Прилагане на всякакви нелегални хватки или действия, като: отказ да се прекрати захват, когато противника е на въжетата, душене или хапане на противника и продължително удряне със свит юмрук. Тези нарушения обикновено са обект на петкратно отброяване на рефера и приключват с дисквалификация, ако не бъдат прекратени.
  • Всяка външна намеса на човек, неучастващ в мача, който удря или държи някои от борците. Ако нечестният играч се опита да се намеси, но е отстранен от ринга от бореца или рефера преди това да се случи, често няма дисквалификация.
  • Удряне на противника с чужд обект (освен, ако правилата на мача специално позволяват това)
  • Нарочен удар под пояса (освен, ако правилата на мача специално позволяват това)
  • Нараняване на рефера
  • Нападане на противника в очите, като: драскане, удряне, бъркане или други атаки в очите
  • Хвърляне на противника над горното въже
  • Дърпане на противника за гащетата с цел туш по време на мача.
  • Дърпане на маската на противника по време на мача.
В действителност правилата на мача често се нарушават без да се стига до дисквалификация, защото реферът е разсеян от нещо и не успява да види нарушението или пък самият рефер позволява мача да продължи. Във WWE реферът трябва да види нарушението със собствените си очи, за да отсъди и неговото решение почти винаги е окончателно.
Нова тенденция в кеча става въвеждането на мач без дисквалификация (хардкор мач). Този мач се превръща във все по-важен в последното десетилетие.
Постепенно този мач получава толкова вариации, че да се нарече само "мач без дисквалификация" не е достатъчно. От този мач произлизат напълно нови мачове:
  • Мач със стълби (участниците трябва да поставят стълба в средата на ринга и да се изкатерят по нея, за да вземат висящ предмет - обикновено колана на федерацията)
  • Мач със маси, стълби и столове (всичките могат да бъдат използвани, като оръжия срещу противника)
  • Уличен бой (всичко е позволено и мачът може да завърши навсякъде; не само в ринга)
  • Мач с носилка (боеца,трбва да откара противника на носилка).
  • Мач без ограничения (No Holds Barrett match)(Един от най-бруталните мачове,подобно на Catch As Catch Can)
Този списък може да продължи с много други No-DQ мачове, тъй като кеч индустрията се променя с времето и мачовете също.


източник: wikipedia.org

Няма коментари:

Публикуване на коментар